Bělení zubů doma – 4 přírodní metodyBělejší zuby, stejně jako pevné zářivé vlasy, je něco, po čem spousta lidí v dnešní kosmeticky zaměřené době touží. Ve skutečnosti Američané utratí přes 1.4 bilionu dolarů za bělící produkty každým rokem – to je velká suma peněz, aby člověk získal jiný odstín zubů. Budu první kdo přizná, že jsem zkusil OTC bělič zubů – dokonce jsem zaplatil zubaře, aby mi to poprvé aplikoval. Trochu to fungovalo, ale moje zuby začaly být tak citlivé, že jsem to nemohl vydržet. Taky jsem cítil, že ve skutečnosti nepotřebuji se zabívat natolik barvou mých zubů, abych platil spoustu peněz za spoustu kdoví jak fungujících produktů, aby nakonec mé zuby bolely. Tak jsem začal hledat více přírodní, alternativní způsoby. S trochou trpělivosti, myslím můžete přirozeně obnovit bělost vašich zubů. Neměli byste se bát, že vyděsíte svou nepřirozenou bělostí zubů každého na koho se umějete, ale měly by spíše budit dojem, že jste si dali záležet na péči o vaše zuby, než abyste je vybělili jako šílení.

beleni-zubu-doma

Proč zuby žloutnou?

Zjistit jak vybělit vaše zuby, musíme nejdříve vědět, proč žloutnou. Je zde několik faktorů, které hrají roli, včetně genetiky, co jíte a jaké nápoje konzumujete a jak dobře provádíte ústní hygienu. Zub je vytvořen čtyřmi vrstvami:

 • sklovina – která je pevným bílým pokrytím zubu
 • zubovina – která je chráněna sklovinou a je to tvrdý žlutý materiál, který ukrávý nervy
 • dřeň – která je v centru zubu a obsahuje vodu a lymfatické cévky
 • zubní cement – který kryje kořen zubu

Sklovina a zubovina jsou tím, co hraje největší roli v případě barvy. Jisté potraviny a nápoje přímo zabarvují sklovinu, ale dlouhodobě největší vynící jsou špatné jídlo a špatné nápoje, které ve skutečnosti ničí sklovinu a oslabují ji jak stárneme. Pokud se sklovina poruší, odkryje žlutou zubovinu pod ní. Tyto prostředky se zaměřují na bělení zubů, které už ztratily bělost skloviny. Ale je taktéž dobré mít na paměti, že provádět věci k posílení skloviny je stejně tak důležité jako ji chránit před poškozením. Lepší je problémům předházet, než pak zuby drasticky bělit.

1. Pasta z citronové šťávy a jedlé sody

Jedlá seda zde není žádným šokujícím prostředkem. Soda bikarbona (což je její oficiální název) má mírně brusné účinky – jemně odstraňuje povrchové skvrny a navrací zubům světlejší odstín. Je taktéž velmi zásaditá (opak kyselého), takže bych si myslel, že pokud máte velmi kyselé ústa nebo jíte velmi hodně kyselinotvorných potravin, mohlo by vám to pomoci PH, což by bylo užitečné jelikož kyseliny ničí sklovinu – toto je čistě spekulace z mé strany. Soda také zredukuje kyselost citronové šťávy, která funguje jako přírodní druh bělidla. Některé dny používám jedlou sodu a vodu a v další dny použiji citronovou šťávu, protože to nechci přehánět a aplikovat na zuby spoustu jiných prostředků.

Budete potřebovat…

 • Několik lžic jedlé sody
 • Dostatečné množství citronové šťávy
 • A kartáček na zuby

Návod

Rozmíchejte několik čajových lžiček sody s dostatečným množstvím citronové šťávy nebo vody, abyste vytvořili pastu. Otřete zuby a vysušte sliny papírovými ubrousky. Vemte dostatečné množství pasty, naneste na kartáček a aplikujte. Nechte pastu působit zhruba 1 minutu, poté opláchněte, abyste zabránili kyselinám působit na sklovinu. Jestliže používáte pouze vodu, můžete ji nechat až po dobu 3 minut.

2. Peeling z jahod, soli a jedlé sody

Jahody jsou bohaté na vitamín C, který může pomoct narušovat plak, který způsobuje, že vaše zuby vypadají žlutě. Mají taktéž enzym, který se nazývá kyselina jablečná, který může pomoci odstranit povrchové zabarvení. Sůl funguje jako abrasivní složka v pastě, fyzicky odstraňuje hrubé nečistoty, které způsobují zabarvení. A soda bikarbona je dalším bonusem, který můžete vynechat, pokud chcete (já ji rád přidávat do všeho, co se týká zubů).

Budete potřebovat…

 • 1-3 velké jahody
 • Špetka mořské soly
 • Polovina čajové lžičky sody bikarbony

Návod

Rozmačkejte jahody na kaši a přidejte špetku soli a polovinu lžičky jedlé sody, pokud jste se rozhodli ji použít. Vysušte papírovými ubrousky nadbytečné sliny, které pokrývají vaše zuby a poté naneste pořádnou porci této směsi na kartáček a rozetřete. Nechejte působit 5 minut, poté smyjte. Udělejte to na noc.

3. Ústní voda z kokosového oleje

Vím, že to zní uplně bláznivě (také jsem si myslel, že to je šílenost, když jsem to poprvé četl), ale vyplachování vašich úst kokosovým olejem (nazýváno “olejový výplach” nebo “mlgání oleje”) je jedinečná, stará kůra, na kterou lidé přísahají, že pomáhá bělit zuby. Nezní to jako nejpříjemnější věc na světě, ale mě skutečně nevadí ta chuť a myslím, že to udělá rozdíl v barvě zubů. Neudělá to rozdíl přímým odbarvením, ale kyselina laurová v kokosovém oleji vás může zbavit bakterií, které se nacházejí v plaku, které mohou způsobit žluté zuby. Taktéž se předpokládá, že podporuje zdraví dásní a udržuje váš dech svěží.

zuby-beleni-kokosovy-olej

Budete potřebovat…

 • Zhruba lžíci kokosového oleje

Návod

Ráno, před vyčištěním zubů, si nalijte lžíci nebo o něco méně (podle velikosti vašich úst) kokosového oleje. Můžete ho nechat rozpustit nebo ho rovnou vložit do úst (obvykle dělám to druhé a nechám jej rozpustit v ústech). Kloktejte a všelijak přelívejte olej v ústech po dobu 10 – 15 minut, poté vyplivněte, vypláchněte ústa vodou a vyčistěte zuby.

4. Balíček bělících injekcí a pasty

V následujícím videu je další zajímavá varianta, jak si doma vybělit zuby. Jedná se o určitý druh bělících injekcí.