Nejlevnější internet na domaChtěli byste se co nejlevněji připojit z domu k internetu? Moc tomu nerozumíte a rádi byste se dozvěděli jaké jsou nejlevnější ceny, za které je možno se vůbec na internet připojit?

Místo kde bydlíte

Na toto se nedá konkrétně odpovědět, protože cena záleží na tom odkud jste. Zkusím vám ale nastínit o co se máte obecně zajímat. Nejlevnější varianty připojení jsou většinou nějací lokální poskytovatelé wifi připojení. Jedná se o bezdrátový přístup k internetu. Toto dělají často i malé firmy nebo jednotlivci, kteří tak konkurují větším poskytovatelům a často tak dělají za velice nízké částky. Nevýhoda levných internetů je ale samozřejmě v tom, že jste samozřejmě adekvátně omezení rychlostí a přenosem dat, oproti dražším variantám. To je samozřejmě logické.

Rychlost připojení

Předpokládám, že chcete internet na běžné prohlížení stránek, emailů a občasné stahování, takže vám moc nebude vadit, že nebudete mít nejrychlejší připojení. Obecně tedy – zajímejte se o to, aby internet byl rychlejší než 1 Mbit/s. Tato hodnota vcelku na běžné surfování stačí. Často najdete mnohem vyšší hodnoty, není problém mít 3 Mbit/s i u nejlevnějších tarifů.

nejlevnejsi internet domaDalší věc co si zjišťujte, tak je FUP. Jedná se o hodnotu toho, kolik lidí bude právě tuto přenosovou rychlost (zmíněno výše – tedy oněch 1 Mbit/s a více) zaráz sdílet. Udává se poměrově, třeba v hodnotě 1:3 – to znamená, že jste na jedno připojení tři lidé.
Tento poměr 1:3 FUP je stále na běžné prohlížení internetu dostačující. Pokud bych šel vyloženě po ceně a chtěl jsem hlavně surfovat, maily a tak, tak bych se nebál ani 1:10.
Je to tedy relativní. Pokud třeba sdíli 10 uživatelů kapacitu linky 3 Mbit/s, tak je to v podstatě srovnatelné s kapacitou 1 Mbit/s která bude mít FUP 1:3.

Připojovací poplatek

Další věc u nejlevnějšího internetu na doma je ta, kolik vás stojí vstupní, připojovací poplatek. O ten tu dost běží. U wifi připojení se zakupuje nějaká anténa. A ta se buď kupuje jednorázovou finální platbou, která je často někde kolem 1500 Kč a více, kdy to jednou koupíte, zařízení je pak vaše a už jen platíte měsíční poplatky za internet. No a nebo to často wifi poskytovatelé řeší tak, že nic neplatíte, anténu (či jiné potřebné zařízení k připojení) máte jakoby zdarma, ale trik je v tom, že zdarma samozřejmě není, ale je rozpočítaná do měsíčních splátek, kdy je často požadováno podepsání smlouvy třeba alespoň na rok. Kde smlouva je třeba o 80 Kč měsíčně dražší než by to bylo v případě, že si zařízení koupíte sám na počátku.

Asi takto – nejlevnější internet na doma se dá pořídit v závislosti na lokalitě již od 150 Kč měsíčně. Ale, v tomto většinou nebude zahrnuta ona vstupní částka za zakoupení zařízení, za připojení, která jak jsem psal výše bude někde kolem 1500 Kč a více. Za 150 Kč je možné dostat 3 Mbit/s s FUP 1:3. Ale píšu to obecně. Je to hodně o tom, kdo u vás internet poskytuje.

Závěr je tedy ten, abyste začali na internetu prohlédavat lokální poskytovatele internetu a zaměřil bych se v první řadě na wifi, bezdrátové poskytovatele. Protože různé jiné metody připojení, jako ADSL, pevná linka (většinou ono ADSL) nebo internet na mobilu, nejsou tak levné jako nějaké lokální wifi připojení.