Sauna domaDomácí sauny jsou v dnešní době již běžnou výbavou mnoha domů. Jsou to vhodné místa, kde se zrelaxujete, odpočinete, naberete nové síly, ale také vyplavité nějaké toxiny a ozdravíte tak tělo. Proto tedy ti, kteří velice rádi a často docházejí do nějaké veřejné sauny, tak budou čerpat mnoho výhod, pokud si saunu doma zařídí.

Sauna na doma se vejde bez problémů i do bytu.
Můžete si ji objednat v mnoha rozměrech, ušitou přímo na míru vašeho prostoru. Často sauny začínají na rozměrech již od 1,1m x 1,1m.

Ve veřejných saunách má často problém ten, kdo má třeba specifické požadavky na určitou teplotu. U sauny doma si můžete nastavit teplotu přesně podle vašich představ. Stejně tak nejste omezeni samozřejmě ani časem, což je taky hlavní důvod, proč si lidé sauny do domácností pořizují. Mohou tak v ní relaxovat kdykoli a jakkoli dlouho.

Výroba takové sauny se dá tedy na internetu pořídit od mnoha firem a přímo na rozměry vašeho pokoje, domu. Během jednoho či dvou týdnů vám šikovná firma dokáže saunu dodat až domů a následuje krok, kdy si buď saunu sami namontujete a nebo i za montáž zaplatíte firmě. Vrcholem umění je samozřejmě si takovou saunu postavit samovýrobou.

sauna domaVelikost sauny bude rozhodovat také o tom, jestli se v sauně jen posadíte či si tam poležíte. Ležení je uváděno jako vhodnější, protože tak dojde k rovnoměrnému prohřátí celého těla.

Rady ohledně materiálu na výrobu sauny jsou ty, že musí samozřejmě být voděodolný, odolný vůči vysokým teplotám. Ale tuto starost můžete nechat na výrobci, pokud si saunu nevyrábíte doma sami.

Důležité také je to, na jaké užití budete saunu chtít. Pokud ji budete používat jen vy, nebo jeden člen rodiny, tak se bude volba lišit, než když ji bude používat celá rodina. Obecně se dá říct, že pro využití mnoha stylů saunováni jsou takzvané kombinované sauny. Speciálně zaměřeny na určité použití jsou sanu typu finská, infra sauna nebo infrakabina, či parní lázně nazývaná také jako turecká, která se vyznačuje nižší teplotou ale velkou vlhkostí. Pokud nevíte jaký typ zvolit, tak je dobré před koupí ještě nabrat zkušenosti v komerčních saunách, prostě do různých typů zajít a odkoukat a procítit jaká by vám nejvíc sedla.

Domácí sauny jsou ideální pro celou rodinu, ale uplně malé děti by v ní neměly moc pobývat. Jejich tělo nemá tak vyvinuté termoregulační schopnosti a tyto vysoké teploty je prej dokáží i zabít.

Tady jsou některé zkušenosti a rady konkrétních uživatelů:

Milena

Saunu doma mám. Konkrétně jsem si nechal udělat finskou saunu, protože ji mám radši, než infrasaunu. Chodím se saunit pravidelně a tak jsem si řekl, že z dlouhodobého hlediska mi sauna doma ušetří peníze i čas.
Náklady na provoz ti přesně neřeknu, je to cca příkon: 3 kW napětí: 230 V Záleží na typu topidla a velikosti sauny. Ale všeobecně to není moc. Jestli tě zajímají technické parametry, doporučuji se mrknout na stránky výrobců př. Sauny-vital.cz Finskou mám radši protože je v ní vlhký vzduch, víc se v ní prohřeju a působí na mě jako “pravá” sauna :)

Medulinka

Ahoj, můj táta infrasaunu má a jsou spokojený, je to teda trošku jiný princip než klasická sauna, ale to asi víš. Bohužel na další otázky ti asi neodpovím, ale myslím, že by bylo dobrý zjistit, kdy vám jde levný proud a v tu dobu saunu využívat.

Lucy

Ahoj, máme saunu doma. Investice se určitě časem vyplatí. Jen já chodím do sauny 2 týdně. Zbytek rodiny chodí podobně. Sauna vydrží dlouhá léta a náklady nejsou tak veliké. Jediné, co potřebuješ je místo aspoň 4 m čtverečné. Kdybych chodila takto pravidelně do města, určitě by se mi to finančně nevyplatilo. Zkus se podívat na stránky výrobce saun, kde najdeš průměrné náklady na saunu viz: Sauny-vital.cz

Romana

Ahoj, chodila jsem přes rok pravidelně do infrasauny a pak několik let do klasické sauny a domu bych si infra nepořídila. Je to spíš na regeneraci měkkých tkání a detoxikaci, není tam takové teplo a nesmí se do studené sprchy, takže žádný efekt na otužování, navíc se pak tělo ještě dost dlouho samo potí a je to nepříjemné, nedá se jít pořádně ven… Klasická sauna je úplně něco jiného, jsem s ní moc spokojená a nevim celou zimu, co je chřipka, nachlazení, pleť hezčí, díky masáži při saunování a následnému zchlazení pokožka hladší a celulitida mizí, imunita super, po saunování se člověk díky zchlazení a jinému způsobu prohřívání těla nepotí… Za mě infra byla fajn, ale klasika je super ;)

Leni

Ahoj, máme doma infrasaunu a spotřeba je cca tak, jak udával dodavatel: 1350W/230V/10A
Máme saunu od Sauny-vital.cz velikost: 110/110/203 cm. Je to jen tak orientačně, od jiného výrobce ty náklady mohou být jiné a samozřejmě záleží na tom, jak často se chodíš saunovat. Jinak spokojení jsme, myslím si, že je to lepší alternativa, než chodit do veřejných saun.